fasolka szparagowa

Fasolka szparagowa należy do rodziny roślin strączkowych i jest bardzo lubianym warzywem. Zarówno odmiana zielona, jak również ta żółta nadaje się do gotowania na parze czy podsmażania na patelni. Posiada ona dużo wartości odżywczych, posiada dwie odmiany fasolki szparagowej: żółtą – bogatszą w potas i fosfor oraz zieloną – bogatszą w kwas foliowy i prowitaminę A. Posiada również bardzo dużo błonnika pokarmowego. Jeśli chodzi o walory smakowe obie odmiany mają wielu zwolenników. Żółta fasolka szparagowa charakteryzuje się delikatniejszym smakiem natomiast zielona bardziej wyrazistym. Powinniśmy wiedzieć, że w 100 gramach fasolki szparagowej jest zaledwie 20-30 kalorii. Zaleca się ją osobom, które są na diecie odchudzającej.
Osoby które są chore na cukrzycę powinny wzbogacić swoją dietę o fasolkę szparagową. Przede wszystkim tą zieloną, ponieważ zawiera niski poziom glikemiczny (IG 15). Po jej spożyciu, poziom cukru wzrasta powoli, dzięki czemu poziom cukru utrzyma się na określonym poziomie przez dłuższy czas. Dodatkowo zalecana jest wszystkim ze skłonnością do niedokrwistości. Dostarczy nam w odpowiedniej ilości witaminę B6, kwas foliowy oraz żelazo. Spożywając żółtą fasolkę szparagową wzbogacimy nasz organizm o odpowiednią dawkę potasu, który odpowiada za wydalanie produktów przemiany materii oraz fosforu.

Dlaczego warto jeść fasolkę szparagową

Powodów dla których warto sięgnąć po fasolkę szparagową znajdzie się o wiele więcej. Na pewno na jej korzyść przemawia fakt, iż posiada w sobie witaminę C, więc wspomaga pracę nasze systemu odpornościowego. Znajdziemy tutaj również beta-karoten, który chroni nas przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników, a więc mamy szanse poprawić kondycję skóry oraz zmniejszyć ryzyka rozwoju choroby nowotworowej. Jej bogaty zestaw składników pozwala także wyregulować pracę układu krążenia. Jeśli będziemy ją regularne spożywać, to także pomoże nam w obniżeniu poziomu cholesterolu LDL.

właściwości fasolki szparagowej - co zawiera

Jak widać, fasolka szparagowa, zarówno żółta, jak i zielona, ma same zalety. Ciężko tutaj doszukiwać się wad, dlatego warto wprowadzić ją do codziennej diety. Fasolka szparagowa jest dostępna o każdej porze roku. W sezonie można ja kupić świeżą, zaś poza sezonem śmiało możemy kupować ją w postaci mrożonek. Nie trzeba się też obawiać o to, że straciła swoje właściwości, a wszystko dlatego, że fasolka potrafi zachować większość ze swoich wartości odżywczych, w tym także utrzymuje się zawartość witamin z grupy B i wynosi aż do 90%.

Gotowanie fasolki szparagowej

Jak już wspomniane było wcześniej, można ją przygotowywać na wiele różnych sposobów. Najzdrowsza będzie ta przygotowana na parze z dodatkiem ziół i może pełnić rolę dodatku do obiadu lub kolacji. Najlepiej jeśli świeżo ugotowana fasolka szparagowa będzie lekko krucha. Jeśli przesadzimy z czasem gotowania, to będzie za miękka i straci na smaku. Co więcej, nie da się jasno określić, ile powinno się gotować fasolkę. Czas gotowania zależny jest od wielu czynników, w tym między innymi od jej gatunku oraz stadium wzrostu.

Na koniec jeszcze jedna ważna sprawa – nie należy spożywać surowej fasolki szparagowej!Zawiera w sobie fazynę – toksyczne białko roślinne, które może wywołać niepożądane dolegliwości. Zneutralizować je możemy dopiero podczas obróbki termicznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here