Jak leczyć alkoholika w domu?

0
1458

Wiele rodzin osób uzależnionych od alkoholu zastanawia się nad jak pomóc swoim bliskim. Czasami nie widzą żadnej nadziei na poprawę sytuacji. Często w ich głowach pojawia się pytanie jak leczyć alkoholika w domu i czy jest to w ogóle możliwe. W artykule znajdą Państwo porady, jak w stosunku do osoby uzależnionej powinna zachowywać się rodzina.

Pomoc specjalistów

Jesteśmy zdania, że bez choć częściowej pomocy specjalistów wyjście z uzależnienia i okropnych sideł uzależnienia jest praktycznie niemożliwe. Istnieje wiele ośrodków i grup wsparcia AA, które nie tylko pozwalają pozbyć się uzależnienia fizycznego, ale także psychicznego. Cykl zajęć i spotkań umożliwia zrozumienie destrukcyjnej roli alkoholi, pomaga ćwiczyć siłę woli oraz sprawia, że alkoholik na nowo zaczyna patrzeć na swoje życie. Często to osoby, niespokrewnione z uzależnionym, mają szerszą perspektywę. Dzięki obserwacji mogą poznać przyczyny, popadnięcia w chorobę alkoholową.

POMÓŻ SWEJ BLISKIEJ OSOBIE ZAPISUJĄC JĄ DO SPECJALISTY

Co można zrobić w domu?

Dom to najbliższe otoczenie alkoholika – gdzie będzie musiał się zmierzyć z trzeźwością. To tutaj dzieje się olbrzymia część terapii alkoholowej i pracy osób nadużywających napojów alkoholowych. Jednym z najważniejszych czynników jest wsparcie i motywacja rodziny. To najbliżsi mają często duży wpływ na osoby uzależnione, a co więcej, spędzają z nim dużą liczbę czasu. Dzięki wsparciu, a czasami koniecznej kontroli, możliwa jest skuteczna walka z nałogiem. Uważamy że bez odpowiedniego podejścia rodziny, wyjście z choroby jest o wiele trudniejszym procesem, który trwa zdecydowanie dłużej. Zdajemy sobie sprawę, z destrukcyjnego wpływu alkoholizmu na całą rodzinę, jednak uzależnieni z jej pomocą dużo łatwiej radzą sobie z wyjściem z nałogu.

W walce z alkoholizmem niezwykle istotną rzeczą jest pozbycie się jakichkolwiek ilości alkoholu z otoczenia. Każdy gram alkoholu może spowodować niepotrzebną pokusę oraz powrót do nałogu.

Jeśli istnieje taka konieczność, warto wraz z alkoholikiem unikać imprez zakrapianych alkoholem. W tej strasznej chorobie, która jest z uzależnionym do końca życia, należy być niezwykle ostrożnym i często przysłowiowo dmuchać na zimne.

Jak zniechęcić alkoholika do picia

Rodzina, oprócz spraw technicznych, może zadbać także o podniesienie poczucia wartości u alkoholików oraz spróbować uczyć ich niezbędnej siły charakteru i asertywności.

Specjaliści zgodnie podkreślają, że jeśli nawet alkoholik leczony jest w ośrodku zamkniętym, dopiero w środowisku domowym sprawdza się wszystko to, czego się nauczył podczas terapii. Leczenie uzależnionego w domu jest więc możliwe, ale przy obligatoryjnym wsparciu specjalistów z ośrodka https://uzaleznienia-terapia.pl/, choćby to były cykliczne spotkania grup Anonimowych Alkoholików. Zachęcamy do pomocy swoim bliskim, by mogli się cieszyć pełnią życia w trzeźwości.

Podejście rodziny

Trudno się z tym pogodzić, jednak część rodzin nieświadomie wpływa na na to że osoba uzależniona mogła bez większych przeciwności, przechodzić przez fazy uzależnienia alkoholowego. Często z obawy, czy poczucia wstydu toleruje się pierwsze objawy alkoholizmu. Usprawiedliwianie czy tuszowanie picia partnera czy partnerki nie jest nowością. Warto jednak zmienić swoje podejście, ponieważ osoba uzależniona czuje przyzwolenie na dalsze picie. Stanowcze podejście jest kluczowe i wymaga ogromnej ilości cierpliwości i siły. Nie zachęcamy do postawieniu spraw na ostrzu noża, jednak wsparcie w połączeniu z stanowczością to najlepsze podejście z możliwych w większości przypadków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here