Zgaga – palący problem, który można rozwiązać!

0
1015

Zdecydowana większość dorosłych choć raz w życiu miała do czynienia ze zgagą. To nieprzyjemne uczucie palenia w gardle połączone z kwaśnym posmakiem w ustach, potrafi skutecznie zepsuć samopoczucie. Choć pojawiająca się od czasu do czasu zgaga może być całkowicie normalna, to jej regularne nawroty nie powinny być przez nas ignorowane. Dlaczego? Co warto wiedzieć o tej dolegliwości?

Zgaga – objawy i przyczyny

Najpopularniejszymi objawami zgagi są:

  • bardzo kwaśny, nieprzyjemny posmak w ustach,
  • pieczenie i palenie w przełyku,
  • promieniujący od podbrzusza przez klatkę piersiową ból,
  • podrażnienie gardła,
  • pojawienie się niespodziewanej treści w jamie ustnej.

Zgaga nie jest zbyt trudna w identyfikacji – pojawiające się objawy są na tyle silne, że nie pozostawiają wątpliwości i zazwyczaj zmuszają nas do podejmowania działań mających na celu szybkie rozwiązanie problemu. Choć może być ona naturalną reakcją organizmu, to jeśli pojawia się zbyt często, może wskazywać na refluks – który będzie wymagał skorzystania ze specjalistycznej pomocy.

Przyczyny zgagi

Najczęstsze przyczyny zgagi związane są ze stylem życia. Jedzenie zbyt obfitych posiłków przed pójściem spać, wysokokaloryczna dieta, obfitująca w wysoko przetworzone produkty, stres, jak i intensywny wysiłek fizyczny niedługo po posiłku – to wszystko sprzyja pojawianiu się tej dolegliwości. Dość powszechna jest również zgaga po alkoholu – zwłaszcza, jeśli był on spożywany w większych ilościach. Jej pojawienie się w powyższych okolicznościach jest dość naturalną reakcją organizmu, który nie radzi sobie z przeciążeniem wywołanym czynnikami zewnętrznymi. Podobnie często występująca zgaga w ciąży – najcześciej nie jest to powód do obaw i po porodzie problem zanika samoczynnie. Tym, co faktycznie powinno wywołać nasze zaniepokojenie, powinny być nawracające, regularne epizody zgagi – wskazują one dość wyraźnie na refluks żołądka – schorzenie, które wymaga bardziej fachowej pomocy – mogą to być sprawdzone środki farmakologiczne jak np. Essox One, pozwalające uniknąć poważniejszych powikłań.

Leczenie i popularne sposoby na pozbycie się problemu

Zgaga nie jest zjawiskiem nowym. Z tego względu ludzie przez lata wymyślili mnóstwo sposobów na radzenie sobie z tą dolegliwością. Wiele osób bazuje na domowych sposobach, mających rzekomo przynosić ulgę i pomagać w zażegnaniu problemu. Często jednak ulga jest tymczasowa, a problem wraca po jakimś czasie ze zdwojoną siłą. Tak działa np. popularna na zgaga soda oczyszczona, czy niektóre zioła, które stymulują organizm do produkcji większej ilości kwasu solnego, co może nasilać problemy w przypadku refluksu.

Poza lekami, skutecznym rozwiązaniem jest zmiana stylu życia – jedzenie większej liczby mniejszych posiłków, unikanie jedzenia bezpośrednio przed snem (2 do 3 godzin przerwy), ograniczenie spożycia alkoholu, kawy, palenia papierosów. W miarę możliwości unikanie stresu i jedzenia w pośpiechu również może przynieść wymierną korzyść, podobnie jak obserwacja reakcji swojego organizmu i unikanie pokarmów, po których ona częściej występuje (najczęściej są to rzeczy kwaśne, tłuste i gazowane napoje).

Skuteczna walka z refluksem

Refluks jest palącym problemem wielu osób. Jednak skuteczna walka z nim jest możliwa – zarówno dzięki zmianom w stylu życia, jak i korzystając z rozwiązań farmakologicznych, chroniących przed poważniejszymi uszkodzeniami żołądka i układu pokarmowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here