prawo budowlane

Przekonaj się jakie zmiany w 2020 roku zostały dodane do prawa budowlanego!  Jesteś ciekawy co przygotował rząd i parlament i czy rzeczywiście na pewno będzie ułatwienie dla przedsiębiorców? Efekt wprowadzonych zmian w prawie budowlanym ma przełożyć się na wzrost liczby oddawanych mieszkań. Czy ten prostszy i szybszy proces inwestycyjny w budownictwie przełoży się na wcześniej wspomniany wzrost? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/prawo-budowlane-zmiany-2020/ 

1. Legalizacja samowoli w budownictwie

Po nowelizacji przepisów władza podejrzewa, że właściciele chętniej będą zgłaszać nielegalne budynki. Wówczas nadzór budowlany uzyska informację o ich istnieniu i sprawdzi czy obok ten spełnia wszystkie normy i jest bezpieczny. Uproszczona procedura legalizacji daje również możliwość wynajęcia pieców na bardziej ekologiczne źródła energii.

2. Mniej formalności w przypadku zezwolenia na budowę 

Podczas składania wniosku o pozwolenie na budowę czy też jego 

zgłoszenia, osoby budujące będą miały pewne poluzowania związane ze składniem dokumentów.

Do wniosku o pozwolenie na budowę będzie trzeba dołożyć jedynie część obecnego projektu budowlanego. Zmniejszy się też liczba wymaganych egzemplarzy projektu dołączanego do wniosku.

Do wniosku o pozwolenie na budowę będziemy musieli dołączyć:

  • projekt zagospodarowania terenu,
  • projekt architektoniczno-budowlany,
  • układ przestrzenny, 
  • projektowane rozwiązania techniczne i materiałowe.

3. Automaty sprzedające, paczkomaty i biletomaty

Automaty sprzedające, paczkomaty i biletomaty czy automaty służące do wykonywania innego rodzaju usług o wysokości do 3 m są zwolnione z obowiązku pozwolenia na budowę czy ich zgłoszenia. Dzięki temu kończy się też obowiązek posiadania pozwolenia na budowę i dziennika budowy dla każdego rodzaju tego typu urządzenia.

4. Instalacje gazowe i stawy bez pozwolenia na budowę

Zwolnienia z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę obejmuje również instalację gazową wykonywaną wewnątrz i na zewnątrz danego budynku, stacji regazyfikacji LNG, niecek dezynfekcyjnych, oczyszczalni ścieków czy też przydomowych tarasów.

5. Termin nieważności pozwolenia na budowę

Ustawa wprowadza nowy pięcioletni termin dla stwierdzenia nieważności decyzji pozwolenia na budowę, ale także decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Jeszcze całkiem niedawno nieważność decyzji o pozwoleniu na budowę ważne było wiele lat po postawieniu budynku i w czasie jego użytkowania.

Zobacz też: http://www.cristals.pl/jak-skutecznie-i-dobrze-zmierzyc-efektywnosc/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here