Pompa ciepła

Wraz ze zmianami zachodzącymi w dzisiejszym świecie, pompy ciepła, jak i klimatyzatory są coraz częściej wybieranymi urządzeniami służącymi jako źródło ogrzewania domu. Wynika to w głównej mierze większej wydajności i prostoty w użytkowaniu w porównaniu z przestarzałym centralnym ogrzewaniem. Przez rosnącą popularność pomp ciepła, zwiększa się również zapotrzebowanie na informacje na temat ich montażu i umiejscowienia. Na czym zatem polega montaż i gdzie najlepiej ulokować naszą pompę ciepła?

Jak i gdzie umieścić pompę ciepła lub klimatyzator?

Na polskim rynku dostępne są trzy rodzaje pomp ciepła:

  • Wodna
  • Gruntowa
  • Powietrzna

Najczęściej wybieraną jest ta ostatnia, ze względu na swój niski koszt inwestycyjny. Dlatego skupimy się głównie na jej budowie. Najbardziej podstawowymi częściami pompy ciepła jest bufor, bojler, a także komórka zewnętrzna i wewnętrzna. Zastanawiając się nad usytuowaniem naszej pompy, powinno się wziąć pod uwagę czynniki wpływające na prace pompy lub klimatyzatora oraz komfort nasz i naszych bliskich. Na przykład, gdy usytuujemy pompę w nasłonecznionym miejscu, wskaźnik temperatury może wskazywać nieprawidłową wartość. Kiedy jednak decydujemy się na takie rozwiązanie, należy wyposażyć się w dodatkowy czujnik temperatury, który pokaże nam jej rzeczywistą miarę. Najlepiej agregat, czyli, jednostkę zewnętrzną, minimum 5 cm od ściany i 30 cm od gruntu. Nie warto montować pompy przy ścianach sąsiadujących z pokojami sypialnymi. To o czym należy również pamiętać to podstawa pod pompę ciepła lub klimatyzator. W jednym i drugim przypadku jednostkę zewnętrzną można umiejscowić na przykład na betonowych bloczkach. Jednostkę wewnętrzną jak sama nazwa wskazuje, montuje się wewnątrz domu, w piwnicy lub kotłowni, a jeśli chodzi o klimatyzator to, może być nawet pomieszczenie mieszkalne. Natomiast jego jednostka wewnętrzna musi być przymocowana do ściany. Praktycznie większość elementów wchodzących w skład układu pompy trzeba ulokować wewnątrz domostwa. Bufor, bojler i jednostka wewnętrzna powinny znajdować się obok siebie.

Kolejnym krokiem w kwestii montażu pompy jest spuszczenie oraz zakręcenie ciepłej i zimnej wody. Następnie przechodzimy do połączenia całego układu ze sobą. Bufor podłączamy do pompki obiegowej, do hydroboxa (jednostki wewnętrznej) dokręcamy zawór trzydrogowy na wyjściu z pompy, jak i również filtr z separatorem, które montowane są po to, aby chronić pompę obiegową.

Przechodząc dalej, trzeba będzie przeprowadzić próbę ciśnieniową i upewnić się, że nigdzie nie ulatnia się żadna ciecz. Po tym, gdy pompka odsączy całą wilgoć z układu, wpuszczamy gaz, po czym doprowadzamy ciepłą i zimną wodę do układu.

Gdzie kupić pompę ciepła lub klimatyzator?

Zakupu pompy ciepła lub klimatyzatora można dokonać na wielu stronach poświęconych urządzeniom tego typu, lub od samych producentów. Jednym z lepszych źródeł jest strona Pekabet, posiadająca w swojej ofercie, systemy kominowe i materiały budowalne, na której to można również znaleźć omawiane wcześniej systemy grzewcze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here