Pomoce logopedyczne dla dzieci

Jesteś rodzicem i pragniesz, aby Twoje pociechy prawidłowo się rozwijały? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym omawiamy niektóre popularne typowo dziecięce pomoce logopedyczne.

Logopedia to dziedzina nauki, w której opracowuje się metody doskonalenia wymowy oraz komunikacji. Chociaż jak najbardziej może ona dotyczyć zarówno dorosłych jak i dzieci, to jednak największą popularnością cieszą się zajęcia logopedyczne dla dzieci. To właśnie pierwsze kilka lat życia jest najlepszym okresem do pracy nad niwelowaniem ewentualnych wad wymowy. Mózg dziecka jest niezwykle plastyczny, podatny na kształtowanie, dzięki czemu przy zastosowaniu profesjonalnych metod stosunkowo szybko można osiągnąć pozytywne rezultaty. A ponieważ wady wymowy bywają bardzo różne, tak też i terapie logopedyczne mogą znacząco się od siebie różnić. Na uwagę rodziców powinny zasługiwać nie tylko łatwe do zauważenia dysfunkcje w wymowie, ale również problemy ze słuchem lub ze zrozumieniem i reakcją na komunikaty z zewnątrz. W zależności od potrzeb terapia logopedyczna może obejmować najróżniejsze ćwiczenia jak również zajęcia mające formę zabawy. Oczywiście sama specjalistyczna wiedza nie wystarczy do prowadzenia skutecznych zajęć terapeutycznych. Niezbędne są również odpowiednie pomoce logopedyczne.

Pomoce logopedyczne dla dzieci

Zakres pracy logopedycznej może się znacząco różnić od potrzeb dziecka. W przypadku większości maluchów prowadzone są ćwiczenia wspomagające rozwój wymowy niektórych trudnych dla dziecka głosek. Ćwiczona może być wymowa głosek przedniojęzykowozębowych, przedniojęzykowo dziąsłowych, tylnojęzykowych i innych. Wiele dzieci potrzebuje terapii logopedycznej pomagającej w wyzbyciu się jąkania. Jeszcze innym potrzebna jest pomoc w stopniowym nabyciu samej umiejętności komunikacji w zasadzie od przysłowiowego zera. Takiego holistycznego podejścia wymagają dzieci z głębokim niedorozwojem – na przykład dzieci cierpiące na autyzm. Odpowiednio dopasowane pomoce logopedyczne mają za zadanie pomoc na każdym etapie rozwoju komunikacji u dziecka. Mogą one obejmować naukę uważnego słuchania, percepcji wzrokowej, a także programowania języka. Typowe pomoce logopedyczne ukierunkowane na wady wymowy mogą obejmować między innymi: różnego typu dmuchawki (pomaga kształtować i rozwijać aparat oddechowy u dzieci), ćwiczenia artykulacyjne oraz ćwiczenia obrazkowe.

Pomoce logopedyczne wg Metody Krakowskiej

Znakomite różnego typu pomoce logopedyczne można znaleźć w asortymencie przeznaczonym do pracy z dziećmi wg Metody Krakowskiej dostępnym w sklepie Juniora.pl. Na przykład w zakresie programowania języka dostępnych do dyspozycji jest mnóstwo materiałów przydatnych w przyswojeniu praktycznie wszystkich części mowy, a w szczególności: rzeczowników, czasowników, przymiotników, przyimków oraz zaimków. W komunikacji niezbędna jest również odpowiednio rozwinięta percepcja wzrokowa oraz słuchowa. W sklepie internetowym Juniora.pl można znaleźć wiele materiałów pomagających w ich rozwoju oraz doskonaleniu. W przypadku percepcji wzrokowej dostępne pomoce logopedyczne obejmują np.: proste układanki klocków o różnych kształtach, dopasowywanie obrazków, gry na odróżnianie kolorów, popularne gry memory usprawniające pamięć wzrokową oraz ćwiczenia na spostrzegawczość (materiały typu: znajdź różnice).
Omawiając kwestię pomocy dziecku w rozwoju umiejętności komunikacji niezmiernie istotną sprawą jest zrozumienie emocji – zarówno swoich jak i innych osób. Jak rozpoznać czy dziecko ma problem ze zrozumieniem emocji? Może to być widoczne chociażby w tym, że dziecko niechętnie bawi się z rówieśnikami – nie rozumiejąc wyrażanych w naturalny sposób przez nich emocji dziecko będzie odczuwało komfort podczas wspólnych zabaw. Pomoce logopedyczne pomagające w zrozumieniu emocji mogą obejmować najróżniejsze obrazki, na których jest w humorystyczny sposób ukazane jak dzieci wyrażają różne emocje, takie jak złość, gniew, żal czy radość.

Artykuł opracowany przy współpracy z serwisem kolekcjonerzy-krakow.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here