Dużo młodych osób po obejrzeniu serialu czy filmu z adwokatem w roli głównej, zastanawia się nad podjęciem takiego samego zawodu w przyszłości. Co zatem należy zrobić, aby móc w pełni wykonywać ten zawód? Dzisiaj przybliżymy się nieco kwestii tego, w jaki sposób zostać adwokatem. Jesteście ciekawi? Zaczynamy!
Przeczytaj też: https://www.fachowcy.pl/blog/jak-zostac-adwokatem/
Studia prawnicze– jeden krok do zostania adwokatem
Studia prawnicze to podstawowy fundament, a zarazem początek do tego, aby zostać prawnikiem. Konieczne jest, aby dostać się na aplikację adwokacką, a co za tym idzie wybrać dobry uniwersytet, który przygotuje nas dobrze zdanego egzaminu aplikacyjnego. W takim zawodzie istotne jest również studiowanie na renomowanych uczelniach, ponieważ pracodawcy, czyli kancelarie prawne, podczas rekrutacji i zwracają dużą uwagę na prestiż Uniwersytetu, który ukończy liśmy. Od wielu lat poważaniem cieszy się Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński. Swoją pozycję zbudowały dzięki długiej tradycji i wybitnym studentom.
Aplikacja adwokacka… i co później?
Żeby zostać adwokatem, po pięcioletnich jednolitych studiach prawniczych, które zakończone są obronę pracy dyplomowej, powinniśmy przystąpić do egzaminu na aplikację adwokacką. Nabór na aplikację jest prowadzony raz w roku. Zazwyczaj jest to wrzesień. Jeżeli chcemy rozpocząć swoją karierę jako aplikant, konieczna jest obrona pracy dyplomowej w czerwcu, lipcu lub ewentualnie sierpnia. Nim szybciej to zrobimy, tym lepiej dla nas. Egzamin na aplikację adwokacką składa się z 150 pytań i trwa 4 godziny. Każde z pytań jest pytaniem jednokrotnego wyboru. Dotyczą one wiedzy z zakresu studiów i wymagają znajomości ustaw. Znajdź zamówienie musimy wykazać się wiedzą z prawa konstytucyjnego, karnego, karnego skarbowego, postępowania karnego, prawa cywilnego, prawa wykroczeń, postępowania cywilnego oraz prawa gospodarczego i prawa spółek. Nie powinniśmy zapomnieć również o powtórzenie materiału z prawa finansowego, europejskiego, rodzinnego, administracyjnego, postępowania administracyjnego i prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Ważna jest również znajomość z etyki zawodu adwokata.
Dodatkowe punkty na aplikację otrzymujemy za ukończenie innego kierunku studiów oraz poświadczoną znajomość języków obcych. Które musimy zdobyć co najmniej 100 punktów, żeby dostać się na aplikację. Aplikacja jest w pełni płatna. Powinniśmy przygotować się na koszt co najmniej 5 tyś zł, aby opłacić sobie jeden rok aplikację. Trwa on 3,5 roku. Po dostanie się na aplikację musimy w ciągu dwóch lat wpisać się na listę aplikantów.
Po każdym roku aplikacji musimy podchodzić do testów sprawdzających. Musimy dogadać się też wiedzą takich obszarów jak prawo karne, cywilne, administracyjne czy gospodarcze. W trakcie aplikacji musimy znaleźć również patrone jak który pozwoli nam odbyć praktyki. Musimy brać też udział w zajęciach prowadzonych przez okręgową radę adwokacką oraz odbyć 6 miesięczną praktykę w sądzie.
Zobacz też: http://www.cristals.pl/adwokat-ile-zarabia/