Agroturystyka i marketing

Celowo w tytule użyto słowa marketing a nie promocja, ponieważ to słowo jest nierzadko utożsamiane (lub mylone), również z reklamą. Natomiast marketing to najszersze pojęcie, zaś reklama jest jednym z kilku narzędzi promocji. Mimo to promocja jest najczęściej używanym i kolejnym jej narzędziem może być promocja sprzedaży.

Jak się zatem ma marketing do agroturystyki? Podobnie jak do innych branż, wszak gospodarstwo agroturystyczne w wielu wypadkach stało się już biznesem a nie tylko sposobem na generowanie dodatkowych dochodów. Przykłady dobrze prosperujących agroturystyk-biznesów znajdziemy już choćby na Warmii i Mazurach oraz w mazowieckiem.

Od czego zacząć?

Oczywiście, elementem przyciągającym gości, będzie dobrze zorganizowana infrastruktura gospodarstwa agroturystycznego wraz bazą noclegową. Jednak możemy posiadać taką bazę w pięknym otoczeniu, ale niekoniecznie zdobędziemy klientów bez zastosowania pewnych narzędzi marketingowych.

Na to się składanie tylko aspekt wizualny ale w nie mniejszym stopniu psychologiczny. Chociaż planując agroturystyczne przedsięwzięcie warto jest dobrze przy myśleć jego nazwę, by była jednocześnie przyciągająca, ale (w miarę możliwości) intrygująca. Sprawdza się na ogól nawiązanie nazwy do otoczenie lub do lokalnej (nawet rodzinnej) tradycji, na przykład „Na stawach”. Za wszelką cenę należy unikać nazw ekscentrycznych w rodzaju „Atena” lub „Qui pro quo”.

Z eksponowaniem nazwy gospodarstwa ściśle wiążą się odpowiednio opracowane witacze, drogowskazy, materiały papierowe, strona internetowa i panpage na Facebooku.

Oferta

W dzisiejszych czasach właściciel gospodarstwa agroturystycznego nie poprzestaje wyłącznie na bazie noclegowej i przyjaznym otoczeniu. Jego oferta powinna zawierać coś więcej, choćby oryginalne wyroby kulinarne. Jednak coraz częściej czas gościom urozmaicają wydarzenia kulturalne realizowane na miejscu oraz możliwość skorzystania z odpowiedniej terapii (np. z dogoterapii).

W ofercie nie powinno zabraknąć przybliżenia gościom okolicznych atrakcji turystycznych wraz z imprezami realizowanymi w okolicy przez inne podmioty.

Promocja

Pomijając wymienione elementy promocji naszego gospodarstwa pamiętajmy, że nadal jednym z najskuteczniejszych narzędzi jest sprzedaż bezpośrednia. W tym wypad niezmiernie istotne jest uczestnictwo w różnych wydarzeniach związanych z branżą turystyczną. Ważne są zarówno wydarzenia lokalne, jak regionalne, między innymi festyny, targi, konkursy kulinarna i propagujące lokalne rzemiosło.

I wracając do definicji marketingu – jednym z jej najważniejszych członów jest „zadowolenie klienta”. Miejmy to na uwadze.

Fot.: Zygfryd Słapik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here