bóle brzucha

Bóle brzucha są to jedne z najczęstszych dolegliwości bólowych. Doświadcza ich praktycznie każda osoba na świecie. Ich Przyczyny mogą być bardzo zróżnicowane i zaczynać się od błahej niestrawności aż po zakażenia i stany zapalne, po poważne schorzenia narządów wewnętrznych jamy brzusznej na przykład nowotworem. Ból brzucha, który występuje okazyjnie na przykład po posiłku nie wzbudza żadnych podejrzeń, jednak nagły silny atak bólu, który utrzymuje się nawet kilka godzin wymaga konsultacji z lekarzem. Jakie są rodzaje bólu brzucha? Jak zlokalizować ból? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/bole-brzucha-przyczyny-rodzaje-sposoby-leczenia/ 

Ból brzucha – ostry i przewlekły 

Dolegliwość ta dotyka osób w każdym wieku. Czasami przyczyną mogą być niestrawności po zjedzeniu ciężkostrawnych posiłków, alergie pokarmowe czy nawet stres lub zbliżająca się miesiączka. Występowanie takich bólów można powiązać z przyczynami i w związku z tym takie dolegliwości nie wzbudzają większych zmartwień. Jednak na szczególną uwagę zasługują bóle, które pojawiają się nagle i ostre. Ostry i nagły ból brzucha może być zwiastunem poważnych problemów zdrowotnych. Do nich możemy zaliczyć: 

  • ostre zapalenie trzustki, 
  • niedrożność jelit, 
  • pęknięcie tętniaka aorty brzusznej, 
  • ostre zapalenie wyrostka robaczkowego,
  • kolka żółciowa, 
  • kolka nerkowa. 

Przewlekły ból brzucha jest to ten, który utrzymuje się przez dłuższy czas. Zazwyczaj ma on lekki i umiarkowany charakter. Długotrwały ból brzucha z kolei towarzyszy przewlekłym schorzeniom jelit i żołądka takim jak: 

  • wrzody żołądka i dwunastnicy, 
  • refluks żołądkowo-przełykowy, 
  • infekcje bakteryjną Helicobacter pylori, 
  • zespół jelita drażliwego. 

Przewlekłe bóle brzucha mogą towarzyszyć również takim schorzeniem jak żółtaczkę typu C czy rak wątroby. 

Gdzie może być zlokalizowany ból brzucha? 

To, w jakiej lokalizacji ból się pojawia, może wskazywać na potencjalne przyczyny dolegliwości bólowych. 

Ból nadbrzusza jest charakterystyczny i może towarzyszyć chorobie wrzodowej lub refluksowi żołądkowo-przełykowym u oraz tętniak aorty brzusznej. 

Ból w podbrzuszu może towarzyszyć schorzeniom ginekologicznym takim jak zapalenie jajników, endometrioza, ropnie i mięśniaki macicy oraz zapalenie pęcherza moczowego, kolka nerkowa czy przepuklina. 

Ból brzucha w okolicy pępka może towarzyszyć schorzeniom takim jak nieżyt żołądkowo-jelitowy, zapalenie trzustki, nieswoiste zapalenie jelit czy tętniak aorty brzusznej. 

Ból, który zlokalizowany jest w lewym górnym kwadrancie brzucha może wskazywać na zapalenie trzustki, uraz śledziony, kolkę nerkową lub odmiedniczkowe zapalenie nerek. Ból zlokalizowany w lewym dolnym kwadrancie brzucha wiąże się z zapaleniem lewego jajnika, skrętem jajnika, ciążą pozamaciczną, zespołem jelita drażliwego lub zapaleniem stawu krzyżowo-biodrowego. 

Zobacz też: http://www.cristals.pl/kolka-zolciowa-jakie-sa-jej-przyczyny-objawy-i-sposob-leczenia/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here