Co to jest priapizm

Wielu mężczyzn zmaga się z zaburzeniami dotyczącymi prącia. Zakłócają one doznania seksualne, co jest powodem frustracji oraz złego samopoczucia fizycznego, jak i psychicznego. Do takich nieprzyjemnych przypadłości zalicza się priapizm. Co należy wiedzieć na ten temat?

Czym jest priapizm?

Ta dolegliwość inaczej określana jest również jako ciągotka. To długotrwały oraz bardzo bolesny wzwód męskiego członka. Może trwać ok. 4-6 godzin, a w skrajnych przypadkach nawet przez kilka dni. Nie jest związany z popędem seksualnym, czy podnieceniem. Charakterystyczną cechą tej przypadłości jest to, że żołądź jest wiotka. Nazwa tego objawu chorobowego wzięła się od wizerunku starożytnego boga Priapa, którego członek był w stanie erekcji.

Przyczyny priapizmu

Priapizm może mieć różne podłoże. Tzw. priapizm niedokrwienny charakteryzuje się tym, że krew po napłynięciu do prącia, nie może z niego odpłynąć. Drugim rodzajem tego zaburzenia wzwodu jest nienaturalny i zwiększony jej napływ powodowany przyjmowaniem niektórych leków.

Zaburzenie wzwodu czasami objawia się u nałogowych alkoholików. Często spowodowane jest też przez farmaceutyki. Może także wystąpić po nadużywaniu sildenafilu, czyli leku na potencję lub użycia go przez osoby nie mające problemów z erekcją. Bolesny wzwód czasami objawia się również u pacjentów zażywających leki na depresję, przeciwpsychotyczne, czy też przeciwkrzepliwe.

Rzadszą grupą przyczyn występowania ciągotki są urazy związane z rdzeniem kręgowym, jak też choroby neurodegeneracyjne i neurologiczne.

Priapizm może też objawić się u mężczyzn, u których doszło do zapalenia cewki moczowej, zapalenia stercza, a także z przyczyn zakrzepowych: w przypadku nacieków nowotworowych w miednicy mniejszej, niedokrwistości sierpowatej oraz w wyniku białaczki.

Leczenie priapizmu

Zdarza się, że dolegliwość przechodzi samoistnie. Niekiedy pomaga zimny prysznic, okłady lodem, czy też szybki bieg, aż do zmęczenia. W każdym przypadku warto jednak odwiedzić specjalistę. Może on zalecić podawanie leków, które doprowadzą do ustąpienia wzwodu. Niekiedy wyjściem jest zabieg usunięcia zalegającej krwi. Zbagatelizowanie objawu może doprowadzić do impotencji, martwicy członka, czy też sepsy. Wiele szczegółowych informacji na temat leczenia zaburzeń erekcji można znaleźć na stronie https://maxonforte.pl/priapizm-czyli-bolesny-wzwod-przyczyny-objawy-leczenie/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here