Bez palet nie wyobrażamy sobie dzisiaj nowoczesnego magazynu – dzięki nim zyskujemy możliwości łatwego przemieszczania dużych ciężarów za pomocą wózków widłowych czy paleciaków, możemy też minimalizować czas i potrzebną pracę ludzkich mięśni przy transporcie i magazynowaniu. Dziś skupimy się na charakterystyce palet plastikowych, które coraz częściej zastępują drewniane modele.
Czym charakteryzują się europalety plastikowe?
Jak sama nazwa wskazuje, palety te wykonane są z tworzywa sztucznego, czyli szeroko rozumianego plastiku (np. polietylenu ESD), dużą popularność zawdzięczają swojej lekkości i trwałości w porównaniu do tradycyjnych palet drewnianych. Są one produkowane w różnych rozmiarach, wariantach, a nawet kolorach. Szczególną uwagę podczas wyboru należy zwrócić na oznaczenie ładowności danej palety, najczęściej możemy spotkać się z paletami do średnich obciążeń (do 2500 kg) oraz dużych obciążeń (do 5000 kg), które posiadają dodatkowe wzmocnienia zapewniające stabilność i możliwość stosowania na regałach o wysokim składowaniu.
W jakich branżach palety plastikowe cieszą się szczególnym powodzeniem?
Ze względu na swoje specyficzne cechy, europalety plastikowe są coraz powszechniej stosowane w prawie wszystkich dziedzinach przemysłu, a szczególnie tam, gdzie wymagana jest higieniczna czystość czy możliwość występowania szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, niskie i wysokie temperatury czy substancje chemiczne.Ze względu na łatwość oraz szybkość mycia i dezynfekcji bardzo chętnie stosuje się je w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym czy związanym z uprawą roślin. Jednak wspomniana łatwość ich dokładnego czyszczenia i uniwersalność sprawiają, że mogą być bez większego problemu stosowane do przechowywania i transportu różnych rodzajów towarów.
Plastikowe palety – eksploatacja i naprawy
Chociaż Plastikowe palety są przy zakupie droższe niż modele drewniane to ich żywotność i łatwość eksploatacji sprawiają, że koszty te dosyć szybko mogą się zwrócić – średnia długość użytkowania palety plastikowej wynosi bowiem od 10 do nawet 15 lat!Co ciekawe, system ich dystrybucji obejmuje odbiór zużytych egzemplarzy, które po przetopieniu i uformowaniu nowych palet wracają do obiegu. Natomiast drobniejsze uszkodzenia można naprawiać na przykład za pomocą specjalistycznego spawania tworzyw.