Jakie rozwiązania technologiczne są wprowadzane w alkomatach marki Drager

Alkomaty marki Drager to sprawdzone i niezawodne urządzenia pomiarowe, które są uważane za jedne z najdokładniejszych w swej klasie. Na czym polega ich wyjątkowość i jakie technologie są w nich wprowadzane?

Jakość i dokładność pomiaru

Większość alkomatów firmy Drager wyposażona jest w elektrochemiczny sensor, którego zadaniem jest wychwytywanie molekuł alkoholu ze strumienia wydychanego powietrza. Cecha ta ma istotny wpływ na:

  • dokładność pomiaru, która w przypadku najlepszych urządzeń osiąga wartość tysięcznych części promila,
  • niezawodność, która ma wpływ na niską częstotliwość kalibracji (raz na rok lub co 500 pomiarów),
  • wytrzymałość urządzenia, które może dokonywać pomiarów stężenia alkoholu do wartości 3 mg/L.

Alkomaty Drager są dostępne w różnych konfiguracjach. Urządzenia dla każdej z nich będzie spełniać określone przez producenta normy (EN 60068-2-32, 2004/108/WE, EN 16280, EN 15964, NHTSA, FDA).

Technologia pomiaru

Niektóre alkomaty Drager nazywane są przesiewowymi. Nazwa ta wzięła się stąd, że można z ich pomocą wykonać w ciągu kilku minut nawet dziesiątki pomiarów. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego lejka, który umożliwia szybkie przeprowadzenie badania trzeźwości. W związku z tym, że alkomat może obsługiwać dwa tryby pomiaru, istnieje możliwość szybkiego przejścia na tryb badania szczegółowego. Na jego podstawie osoba kontrolująca może sprawdzić, jaka jest dokładna zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.

Technologia Bluetooth

Zaawansowany alkomat Drager jest często wyposażony we wbudowany moduł Bluetooth. Służy on do komunikacji pomiędzy urządzeniem a akcesorium bezprzewodowym lub komputerem. Alkomaty mogą współpracować np. z przenośną drukarką bezprzewodową, dzięki której można już po chwili od badania wydrukować uzyskaną wartość pomiaru. Istnieje też możliwość bezprzewodowego sparowania urządzenia z komputerem. Dzięki temu można w bardzo krótkim czasie przesłać całą historię wcześniejszych badań.

Bateria kontra akumulator

Zdecydowana większość alkomatów marki Drager jest zasilana za pomocą baterii CR123A lub AA. Z punktu widzenia użytkownika jest to rozwiązanie bardzo korzystne, gdyż nie wymaga dodatkowej ładowarki sieciowej. Niektóre alkomaty posiadają złącza USB-C, ale służą one głównie do szybkiego przesyłania danych. Zużycie energii przez urządzenie jest z reguły bardzo niskie, co jest m.in. zasługą technologii Bluetooth Low Energy.

Każdy alkomat Drager wyposażony jest ponadto w pojemny moduł pamięci (nawet do 30 000 testów) i czytelny wyświetlacz. Można do niego dokupić wygodną walizeczkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here