Produkty wykonywane ze stali nierdzewnej cieszą się niesłabnącą popularnością. Wszystko ze względu na ich cechy, które przydają się w różnych sytuacjach. Jakie elementy z tej grupy są nierzadko wykorzystywane? Między innymi to śruby z łbem stożkowym z gniazdem sześciokątnym czy śruby z łbem grzybkowym z podsadzeniem. Jaka jest charakterystyka tych elementów? Gdzie rzeczywiście znajdują zastosowanie?
Śruby z łbem stożkowym z gniazdem sześciokątnym
Opisywane elementy posiadają oznaczenia DIN 7991/ISO 10642. Mamy tutaj do czynienia z metrycznym rodzajem gwintu. Śruby z łbem stożkowym z gniazdem sześciokątnym występują w klasach wytrzymałości 8.8/10.9/12.9. Co ciekawe, są one wykonywane nie tylko przy użyciu stali nierdzewnej. Producenci wykorzystują także stal węglową czy stal kwasoodporną A4. Jaka powłoka tutaj występuje? Możliwości jest kilka. Niektórzy decydują się na brak jakiejkolwiek powłoki. Wtedy mówimy o wariancie surowym. Producenci stosują także, w przypadku tych śrub, ocynk płatkowy (dacromet, geomet) albo ocynk galwaniczny. Ciekawym rozwiązaniem jest również oksydowanie. To proces chemiczny, który polega na wytworzeniu – na powierzchni stali – warstwy czarnych tlenków, które efektywnie zabezpieczają przed korozją.
Gdzie są stosowane śruby z łbem stożkowym z gniazdem sześciokątnym? Elementy tego typu są wykorzystywane na przykład w branży motoryzacyjnej. Poza tym przydają się przy budowie maszyn czy w aspekcie branży remontowo-budowlanej. Opisywane śruby używane są również w zakładach ślusarskich. To jednak cały czas nie wszystko. Elementy z łbem stożkowym z gniazdem sześciokątnym są stosowane także do takich połączeń, gdzie wymagane jest licowanie śruby wraz z materiałem.
Śruby z łbem grzybkowym z podsadzeniem
Często wykorzystywane są śruby z łbem grzybkowym z podsadzeniem – tak zwane zamkowe. Tego typu produkty (DIN 603/ISO 8677/PN 82406) posiadają metryczny rodzaj gwintu. Występują w klasach wytrzymałości 4.6, 4.8 i 8.8. Jeśli chodzi o powłokę, to wyróżniamy następujące możliwe warianty: brak powłoki, a także zastosowanie ocynku galwanicznego czy ocynku ogniowego. Podobnie, jak w wyżej wymienionym przykładzie, do wyboru jest także powłoka czerniona (zwana również oksydowaną). Gdzie wykorzystuje się takie śruby? Elementy tego typu są używane na przykład do połączeń konstrukcji drewnianych lub narażonych na bezpośredni kontakt ze skórą. Tego typu śruby wykorzystywane są również do skręcania elementów ogrodzeniowych, ławek lub płotów.
Artykuł powstał przy współpracy ekspertów z firmy Stalmut.