Usunięcie migdałków - kiedy? W pilnych przypadkach możesz potrzebować prywatnego laryngologa

Częste zachorowania na zapalenie ucha czy anginę dla wielu rodziców wydają się normalne. Mają wrażenie, że dziecko nie jest jeszcze odpowiednio odporne. Nawracające infekcje mogą mieć jednak inne powody. W niektórych przypadkach będziemy musieli skorzystać z usług lekarza. Laryngologia w Polsce jest dobrze rozwinięta i w miastach takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem dobrego laryngologa.

Czym są migdałki?

To skupisko tkanki limfatycznej, które znajduje się na samym początku układu pokarmowego i oddechowego. Jego głównym zadaniem jest produkowanie przeciwciał, które są odpowiedzialne za walkę z drobnoustrojami, pojawiającymi się w czasie infekcji. To właśnie w takich chwilach możemy zaobserwować zwiększone migdałki, które produkują więcej przeciwciał niż standardowo. Jeśli zauważyliśmy, że dłuższy czas po wyleczeniu nadal utrzymuje się taka sytuacja, powinniśmy prywatnie udać się do laryngologa.

Infekcje gardła 

Mało kto wie o tym, że często pojawiające się infekcje gardła mogą być spowodowane zbyt dużymi migdałami. Mogą one także wywoływać chrapanie w czasie snu i prowadzić do bezdechu sennego, który w skutkach może spowodować zatrzymanie akcji serca. Zbyt duży trzeci migdałek powoduje trudności w przełykaniu oraz powoduje niedocieranie powietrza do ucha. Taka sytuacja może prowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu.

Usuwać czy nie?

W laryngologii istnieje wiele przypadków, w których wycinanie było ostateczną koniecznością. Ich zwiększenie prowadzi do trudności z oddychaniem, problemów z wymową, a także ciągle nawracających infekcji. Są jednak przypadki, w których wystarczające jest jedynie podcięcie migdałków, a nie całkowite ich usuwanie. 

Wizyta u lekarza

Jeśli mamy problem z ciągle powracającymi infekcjami, należy zadbać o to, aby zajął się nami dobry laryngolog. Powinien on dobrać odpowiedni proces leczenia, gdyż operacja nie zawsze jest konieczna. Kiedy już zdecyduje, nadchodzi nasza kolej – musimy wybrać, czy chcemy leczyć się, korzystając z usług NFZ.

Zabieg wykonywany prywatnie

W przypadkach, gdy sprawa nie jest pilna, to warto skorzystać z Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednak gdy lekarz zaleca nam wykonanie zabiegu jak najszybciej, to warto skorzystać z prywatnych gabinetów. Kolejki w NFZ są ogromne, dlatego często nie warto czekać. Prywatna operacja to niemały wydatek, jednak to nasze zdrowie jest najważniejsze, dlatego nie warto na nim oszczędzać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here