Wkład kominkowy

Wkłady kominkowe to wysoce wytrzymałe komponenty, które możesz wykorzystać w swoim kominku. Ich zadaniem jest usprawniać działanie całego palenisku, kumulować ciepło oraz oddawać je do otoczenia. Wybierając wkład kominkowy warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych spraw, które pomogą Ci w zakupie najbardziej dopasowanego modelu. Poniżej prezentujemy najważniejsze kryteria zakupowe oraz podpowiadamy jak odnaleźć się w gąszczu dostępnych wkładów kominkowych. 

Jak wybierać wkład kominkowy? Krok po kroku 

Od wybranego przez Ciebie wkładu kominkowego zależeć będzie sprawne i aktywne ogrzewanie całego budynku. Wkłady należy dobierać względem konkretnego kominka, w którym zostanie on umieszczony. Głównym powodem sięgania po wkłady jest ich wysoki poziom skuteczności w akumulacji ciepła. Pozwalają skierować większość wytworzonej energii cieplnej do wnętrza pomieszczeń. W kominkach pozbawionych wkładu, aż 80 procent ciepła uchodzi do powietrza wraz z dymem. 

Wybierając wkład kominkowy, warto rozpocząć od ustalenia pożądanej mocy. Zależy ona przede wszystkim od kubatury danego budynku, czyli objętości jego pomieszczeń. Najczęściej kubaturę budynku dzieli się przez 25, w ten sposób otrzymując ilość kW (kilowatów), które powinien posiadać wybrany przez Ciebie wkład. 

Materiał wykonania wkładów do kominka 

Polecamy także zwrócić uwagę na sposób wykonania wkładu oraz użyte w tym celu materiały. Do najpopularniejszych należą wkłady żeliwne, których ścianki są wyjątkowo grube oraz wytrzymałe. Szczególnie dobrze wypadają wkłady odlewane, w których nie występują spawy ani łączenia. Gwarantuje to największy poziom szczelności. Ponadto, wkłady żeliwne są często ozdobione dodatkowymi elementami — ornamentami, wzorami i deseniami, które naśladują klasyczne wzory. 

Do niewielkich rozmiarów pomieszczeń poleca się wybierać wkłady stalowe. Są prostsze w konstrukcji oraz zdecydowanie lżejsze. Ponadto, w ich palenisku mogą znajdować się dodatkowe elementy konstrukcyjne, które sprzyjają akumulacji ciepła. Warto podkreślić, że oferta dostępnych wkładów stalowych jest bardzo szeroka i znajdziesz w niej zarówno wkłady do kominków utrzymane w klasycznym wzornictwie, jak i nowoczesne, wysoce estetyczne wkłady, przeznaczone do stylu loft. 

Szybka we wkładach kominkowych 

Nie będzie zaskoczeniem, gdy zdradzimy, że większość wkładów kominkowych jest przeszklona. Różnica pomiędzy dostępnymi modelami tkwi między innymi w sposobie skonstruowania szyby, jej ulokowaniu oraz ilości okien, które zostały zastosowane w danym wkładzie. Przykładowo, znajdziesz zarówno wkłady przeszklone wyłącznie z jednej strony — frontowej — jak i wkłady przeszklone z dwóch, trzeb, a nawet czterech stron. 

Ciekawym wyborem są także wkłady panoramiczne, których frontowa szyba została zaokrąglona, zapewniając lepszą ekspozycją paleniska. Modele takie można montować także w rogach ścian oraz innych miejscach, które będą sprzyjać ich ekspozycji. Wkłady panoramiczne cieszą się popularnością z uwagi na ich oddziaływanie na pomieszczenie, w którym zostaną umieszczone. Wprowadzają przyjemną, przytulną atmosferę, którą z pewnością docenią wszyscy Twoi domownicy oraz goście. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here