Zmiany zwyrodnieniowe mogą dotknąć różne struktury. Bywa też tak, że możemy mieć do czynienia np. z uszkodzeniem chrząstki stawowej w kolanie, co z kolei pogłębiając się, prowadzi do zmian zwyrodnieniowych w sąsiednich strukturach np. biodrze.
Endoproteza stawu biodrowego, czyli zastąpienie uszkodzonej tkanki i kości biodra protezą, to zwykle jedyne wyjście, gdy zmiany zwyrodnieniowe są już tak zaostrzone, że pacjent nie jest w stanie normalnie funkcjonować.
Rodzaje protez biodra
Zanim zostanie przeprowadzona operacja, każdorazowo wykonuje się RTG stawu biodrowego, by dobrać najbardziej adekwatny implant, w zależności od stopnia zniszczenia stawu.
W praktyce stosuje się dwa rozwiązania:
- endoprotezy cementowe,
- endoprotezy bezcementowe (kapoplastyka stawu biodrowego).
Operacja stawu biodrowego
Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu dobranym do stanu zdrowia pacjenta. Najczęściej jest to znieczulenie zewnątrzoponowe lub ogólne. Operacja trwa ok. dwóch godzin. W trakcie przygotowywania pacjenta do zabiegu podaje mu się osłonę antybiotykową oraz przeciwzakrzepową. Zdarza się, że podczas zabiegu konieczne jest przetoczenie krwi — w niektórych przypadkach przetacza się pobraną wcześniej od pacjenta krew, co minimalizuje ryzyko powikłań.
Aby endoproteza stawu biodrowego mogła w pełni spełniać swoje zadanie, potrzebna jest odpowiednio dobrana fizjoterapia.
Rehabilitacja po wszczepieniu endoprotezy biodra
Po tak poważnym zabiegu nie należy zwlekać z fizjoterapią. Już w pierwszej dobie po operacji przeprowadza się proste ćwiczenia izometryczne, oddechowe, pionizuje się pacjenta oraz rozpoczyna chodzenie. Po mniej więcej czterech dobach pacjent powinien być w stanie poruszać się przy asekuracji drugiej osoby lub o kulach.
W kolejnych dniach kontynuuje się ćwiczenia i w momencie, gdy pacjent jest w stanie poruszać się już samodzielnie, może opuścić szpital i kontynuować rehabilitację w warunkach domowych.
Ostateczny czas trwania rehabilitacji jest zależny m.in. od wcześniejszej sprawności chorego, jego wieku, wagi, obecności innych zwyrodnień, a także rodzaju użytego implantu — kapoplastyka stawu biodrowego wydłuża ten czas do ok. 6 miesięcy.